Mých TOP 9 tipů, jak začít měsíc, abys na nic nezapomněla. Abys cítila, že máš vše pod kontrolou. Abys nezapomněla na babiččin svátek, narozeniny sestřenice, zaplatit účet za telefon, zajít ke kadeřnici, zrušit rande kryjící se s návštěvou lékaře…
Nový měsíc, nový začátek. A s čím začít, aby byl start nového měsíce perfektní?
Vést si měsíční přehled je u mne TOP tip, jak mít absolutní přehled!
Poté, co jsem jej začala využívat, jsem se ve svém plánování posunula o kus dál. Jedna stránka v diáři a takový posun! Nemohla jsem tomu uvěřit.
Díky měsíčnímu přehledu vidím měsíc jako celek, stačí mi jediný pohled a hned vím, kolik si toho můžu dovolit naplánovat, kolik budu mít skutečně volného času. Co mě čeká a nemine, co je potřeba zařídit… Prostě naprosto všechno na jednom místě. Člověk díky měsíčnímu přehledu získá nadhled.
Do měsíčního přehledu si zaznamenávám:
Měsíční přehled si vedu v diáři (různé typy měsíčních přehledů najdeš zde), využít můžeš také nástěnný kalendář.
Začni používat měsíční přehled a uvidíš ten rozdíl i ty!
Finance. Velmi emotivní téma. Vést si záznamy nebo ne? A jak podrobně?
Já osobně toto téma ještě nemám úplně vymazlené ke své spokojenosti, nicméně na tom intenzivně pracuji. Aktuálně mi vyhovuje si na začátku každého měsíce říct, kolik a za co utratím svůj skromný rodičovský příspěvek. Dává mi to rámec, co vše si můžu dovolit a co raději odložit, abych nesahala do rezerv.
Dříve jsem totiž měla tendence si říct: „Tak se tento měsíc rozšoupnu a ten další to doženu“. A to dohánění pak bylo často dosti bolestivé… (Přiznávám, jsem chronický nakupní maniak.) Teď mám mnohem větší přehled a dokáži se vyhnout emotivním nákupům (nakupuji online, takže mě nějaká situace s lockdownem nemůže v tomto ohledu krotit, díky můj diáři, že mne hlídáš!)
Velice důkladně si vede finance jedna má klientka, která si u mne nechala dělat právě náplně ohledně financí. A mým cílem je postupně se dopracovat také k tak důkladnému systému a své finance zkrotit a dostat pod kontrolu. (Vkládám do tohoto cíle velké naděje, že uzemní tu mou nakupovací mánii – obzvláště v oblasti papírenských potřeb. Jinak mě v budoucnu čeká nutný pronájem skladovacích prostor!)
Stanov si i ty svůj budget a vydej se na cestu, kdy své finance ovládáš.
Tip číslo 3 je u mě novinkou. Účty jsem nikdy nemusela hlídat, vždy jsem si dávala u všeho inkaso.
S rozjezdem tohoto mého projektu okolo diářů se mi navršily nejrůznější měsíční platby, které se stahují z karty – a tam mám nastavenou nulu, musím si tedy hlídat data, kdy se peníze z karty stahují a včas povolit stažení. Proto si chci na začátku každého měsíce sednout a všechna data důkladně zapsat- i se zvýrazňovačem! Jedno opomenutí platby mě důkladně proškolilo, že tento systém nutně potřebuji!
Vytvoř si i ty rutinu, jak zkontroluješ, že vše, co má být zaplaceno, je skutečně zaplaceno – a včas!
Jak horkou novinkou byl tip číslo 3, tak prazákladem mého plánování je tip č. 4. Stanovit si měsíční cíle!
Nejprve si zreviduji, jak jsem si vedla minulý měsíc. Cíle, které se mi nepovedly splnit, bezmyšlenkovitě nepřepisuji, ale zamýšlím se nad nimi:
Proč jsem je nesplnila? Co se stalo? Je ten cíl pro mě opravdu důležitý nebo se mi tady vloudil a proto jsem jej nesplnila?
Pak si stanovuji cíle nové. Vždy tak, aby byl cíl během měsíce dosažitelný, ale zároveň takový, aby na mne vyvíjel jistý tlak. Abych nad ním nemávla rukou (to je brnkačka, to zvládnu na poslední chvíli). Aby mně někam posunul. A u těch cílů, se kterými vím, že budu bojovat, si stanovím taky malou odměnu. (A nemusí být zrovna materiální, takový relax u knihy a Petra Bendeho v pozadí vydá často za diamantový prsten!)
Z těchto cílů si pak stanovuji cíle týdenní, které jsou vlastně takové mety cílů měsíčních…. Ale o stanovování cílů zase někdy příště, už tak nám ten článek pěkně bobtná.
Nikdy sis cíle nestanovovala? Začni jedním a postupně přidávej!
Na každý měsíc si sepisuji také souhrnný TO-DO list. Na ten si zapisuji hlavně:
Kdykoliv se pak naskytne volná chvilka, mám vše potřebné k udělání na jednom místě. Nemusím tak hledat nebo přemýšlet, k čemu bych atk volnou chvilku mohla využít. (Ale spoustu volných chvilek vyplňuji relaxací a dobíjením baterek – protože bez energie a dobré nálady by to prostě nešlo! Mysli ve svém diáři také na sebe a zaveď si třeba tzv. self care list – seznam věcí, které Tě dobíjejí a ideálně každý den si něco z něj dopřej!)
Na začátku měsíce si taky určuji, které zvyky budu sledovat. Volím ty, s jejíž plněním jsem trošku na štíru. Meditace, cvičení, čtení, relax…. Mám sklony „zapomínat“. A po zavedení habit trackeru – listu pro sledování zvyků, se mi mnohem lépe daří plnit svá předsevzetí. Baví mě si příslušné políčko vybarvit a sledovat jak se habit tracker plní. A ta bílá místa – nemám je ráda, tak si ráno pěkně pustím jógu s Adrianne a můžu hned odškrknout. A rozdíl je znát! Jak na fyzičce tak na pocitu uspokojení z dobře odvedené práce!
Jak mít doma čisto a nezbláznit se z toho? Úklid řádně naplánovat. Já mám úklidové práce rozdělené na dny v týdnu. Takový ten rychlý úklid. A pak mám vytvořený seznam prací, které stačí vykonat pouze jednou měsíčně. Ne každý měsíc je 100%, ale hodně mi to pomáhá netrávit valnou čas dne uklízením a přitom udržet jistou úroveň čistoty i s velkým barákem, malýma dětma, rozjetým projektem a touhou být pořád venku.
Vytvoř si malou rutinu, začátkem měsíce si sednout a určit si, které větší úklidové práce je potřeba udělat. (A napiš si je na měsíční TO-DO list z předcházejícího bodu.)
Kdysi můj mobil přetékal záplavou fotek, dětičky během 30 sekund ze všech možných i nemožných úhlů. Byl to hrozný chaos.
Co s ním?
Vytvořila jsem si návyk na začátku každého měsíce fotky projít, nechat si ze série skoro stejných jen jednu, tu nejpovedenější, a zbytek nemilosrdně smazat. Fotky přetáhnout do počítače (a na záložní disk!) a v mobilu si nechat jen TOP 5 fotek z každého měsíce.
Prováděj čistku ve svém digitálním světě, nejen ve fotkách, ale také v emailech a dalších souborech. Udělej si v tom systém, pořádek, snadno pak najdeš přesně to, co hledáš. A na rozdíl od ročního úklidu, kdy trávíš u fotek spoustu času, to zabere doslova pár minut! (Jééé dovolená, já se tam chci vrátit! No hele tady jsem v těch plavkách hubenější, měla bych začít hubnout! To snad není ani možné, že byly ty děti tak malé! A místo třídění jsme v pasti vzpomínek, což je samozřejmě super, ale náš cíl byl úplně jiný.)
Mým dalším tipem do začátku každého měsíce je zkontrolovat narozeniny pro následující měsíc. A hned naplánovat nákup dárků. Ráda mám vše připravené s předstihem, abych na poslední chvíli nekoupila dárek z nouze. Ráda si v průběhu celého roku zapisuji nejrůznější nápady na dárky, mám tak v zásobě spoustu nápadů, co nakoupit. Určitě znáš ten pocit: „Co jsem to jen úžasného pro svou maminku vymyslela? Nemůžu si vzpomenout!“. Není nad to, mít to pěkně napsané na papíře – a na jednom konkrétním místě!
Máš i Ty pro nás nějaký tip, co na začátku každého měsíce ve svém diáři plánuješ?