Proč chodit do lesa? Jak často do něj chodit? Co nám přináší les? Pomáhá les jen po stránce duševní nebo jen fyzické?
Tento článek jsem napsala na jednom padlém kmeni v nádherném lese poblíž našeho domu. Pode mnou tekl potůček, v něm se cákaly děti a mě les diktoval tyto řádky.
Občas jsou možná poněkud zmatené, má ruka bohužel nezvládala psát rychlostí, jakou na mne les mluvil. Na této nedokonalosti aktuálně pracuji.
Nuže, jdeme na to!
- Les jako náš zdroj.
- Les jako energie.
- Les jako průvodce vnitřním světem.
- Les jako léčitel.
Les je úžasné společenství stromů, keřů, rostlin, hub, živočichů.
Les je úchvatné a nejdokonalejší dílo Matky Země a paní Přírody.
Poskytuje nám kyslík, živiny, vláhu, stín, obživu.
Bez lesů by z naší planety během pár let vymizel suchozemský život. A nepochybuji, že nakonec i ten vodní.
Úchvatné pozorovat, co vše les a jeho energie přináší a dokáže.
Les jako náš zdroj
Les je náš přirozený zdroj VŠEHO.
Když se na to podíváme nyní běžným způsobem vidění, můžeme vidět veškerý náš nábytek, papír, teplo, obživu a hlavně – zdroj kyslíku. Samotné květiny a travní porost by naši potřebu dýchat nezvládaly pokrýt ani z 1%.
Les je však zdrojem také po duchovní stránce. Neustále s námi komunikuje, my sice většinou aktivně moc nenasloucháme, přesto se na podvědomé úrovni vytváří spojení s bytostmi lesa. Ty nám pak předávají spoustu informací, a i když to třeba nevnímáme, vždy to má pozitivní vliv na náš život.
Na takové procházce lesem můžeme zažít nádherné splynutí, napojení se na zdroj všeho.
Les vám pomůže zazdrojovat se, v tom největším zmatku života, ve spěchu, stresu, nejistotě je naší stabilitou, našim zdrojem lásky, klidu, pochopení a moudrosti.
Les jako energie
Procházkami v lese se napojíme na nekonečnou energii přírody. Pomůže nám zbavit se stresu, vyčistit si hlavu, utříbit si myšlenky.
Kdykoliv se cítíte skleslí, unavení, zkuste pohodlný gauč vyměnit za procházku v lese. Nezáleží na tempu, prostě jen vkročte, můžete se usadit na padlý kmen nebo do měkkého mechu a jen tak BÝT.
Čím budeme v lese častěji, tím lépe se budeme vypořádávat s náročnostmi našich životů, budeme energetičtější a budeme hýřit nápady.
Cvičení: Zkuste se postavit před strom, cca 2 metry od něj. Požádejte jej (v duchu nebo nahlas), jestli byste se na něj mohli napojit. Zavřete oči. Můžete vnímat jak vámi proudí energie seshora dolů, viz obrázek. Jen prosím, stromu neposílejte svou negativní energii, také byste nechtěli, aby vám domu hosté chodili oklepávat špínu z bot.
Les jako průvodce vnitřním světem
Kdykoliv je mi ouvej, kdykoliv se cítím odpojená od sebe, cítím úzkost, stres, stačí si zajít ven, do přírody, ideálně do lesa. Sednout si ke stromu, který si mě zavolá, opřít se o něj nebo jej naopak pozorovat ze 2-3 metrů. Zaposlouchat se do zvuků – šustění listí, zpěv ptáků, bzučení hmyzu. Svěřit své trápení tomuto místu.
Najednou se člověk cítí tak pokojně a mírumilovně. Dokáže se snadno spojit se svou vnitřní silou, se svým vnitřním ohněm.
Vše, co nás trápilo se najednou zdá jakoby v mlze, vzdálenější a my se můžeme na celou situaci podívat s nadhledem. Můžeme snadno navnímat, jak nám přichází nápady, jak situaci řešit, co by nám pomohlo.
Já sebou nosím i zápisník. Myšlenky, pocity, emoce si zapisuji. Neboť se mi často stává, že se mi ten poklad, který v lese objevím, cestou ztratí nebo mi již není zcela jasné, jak přesně to bylo, či co jsem tím vlastně myslela. Zápisník mi pomáhá vrátit se k tomu napojení se i mezi 4 stěnami, vyvolat si ten pocit mírumilovnosti, často pak přicházejí další a další nápady a vhledy, čerpám energii lesa i dále, doma.
Les jako léčitel
Existuje pouze jediná léčivá síla, a tou je příroda.
Arthur Schopenhauer
Stromy a další vyšší rostliny, kterých je v lese požehnaně, vylučují spoustu látek – tenzidů a fytoncidů, které mají na náš organismus blahodárný až léčivý účinek.
Můžeme o lese tedy s klidem říci, že na nás působí jako léčitel a to nejen po stránce duše, jak jsme se bavili výše, ale také po stránce fyzické.
Vědci se již spousty let zajímají o vliv lesa na lidské zdraví a jejich výsledky hovoří jasně:
- lesní vzduch zvyšuje počet přirozených zabijáckých buněk
- příznivě působí na pacienty s diabetem 2. typu
- procházky v lese pomáhají v boji s rakovinnými buňkami
- les napomáhá uzdravení a mírní bolesti
Jak často chodit do lesa?
Choďte do lesa co nejčastěji, procházejte se, posaďte se pod strom, obejměte jej. Zkuste v lese meditovat, zacvičit si, zkuste v lese tvořit.
Podle vědců je pro maximální využití terpenů vhodné chodit do lesa 2-3x měsíčně na 4 hodiny. Pro dlouhodobý účinek terpenů doporučují dát si takový boost tím, že strávíte v lese 3 dny v kuse.
Mě osobně přijde takové doporučení dost zcestné. Když si jej totiž někdo přečte, prohlásí něco typu „No jo, ale kde mám tolik času vzít?“ a nejde nikam. Nenechte se proto limitovat nějakým prohlášením člověka, kterého jste nikdy neviděli. Prostě se jděte projít co nejčastěji, jak vám to váš rozvrh dovolí, i kdyby to mělo být 10 minut cestou z práce. Nebo 5 minut s kávou v parku na lavičce! I to se totiž počítá! I tam naleznete vše, o čem jsem se to tady pokoušela psát.
Poznejte skrze les sami sebe. Využijte sílu, kterou vám dodá, rozvíjejte se s ním a buďte vděční za možnost s lesem pobýt.
Tak teď už chápu ,proč nemám ráda u maminky sezení v pergole a raději sedím pod ořechem, na zemi.
Krásné spojení země a energie stromu!