Meditační pozice

Jak při meditaci správně sedět? Můžeme ležet? Stát? A co teprve chodit?  Dnes se koukneme na meditační pozice a jejich základní popis

Je pozice při meditaci důležitá?

Meditační pozice je pomůcka meditace, zkrátka a jednoduše nám s meditací pomáhá, ale samotná pozice není meditace. Pokud se usadíme do správné pozice, ještě to neznamená, že meditujeme!

Pokud však umíme zaujmout správnou pozici, medituje se nám mnohem snadněji. Mysl je s tělem velmi úzce spojená a správné držení těla v meditaci nám může pomoci naši mysl lépe ovládnout, nebude se nám pak při meditaci tolik toulat. Občas stačí jen lehce upravit pozici brady a myšlenky se přestanou tolik předhánět, která na nás zaútočí dříve. Nebo naopak, pokud usínáme, lehké nadzvednutí hlavy nás z letargie probere.

Meditační pozice v sedě

Nejčastěji využívanou polohou pro meditace je poloha v sedě. A i tady existuje spousta variant:

 

Navíc můžeme využít nejrůznější pomůcky:

  • meditační polštář
  • meditační stoličku
  • obyčejnou židli

 

Jedno mají všechny tyto pozice společné – narovnejte záda a neopírejte se.

No jo, ale co když po 5 minutách libovolného sedu vás začnou bolet záda? Bolest přitahuje vaši pozornost natolik, že můžete meditaci ukončit, tak jako se to stávalo mně? Ať jsem zaujímala jakoukoliv pozici, do 5 minut jsem měla záda ztuhlá a bolavá – trpím totiž skoliózou a k tomu po 3 porodech diastázou rectii s malým bonusem – oslabenými břišními svaly obecně.  Mohla bych to využít jako výmluvu a s meditacemi v sedě přestat, že?

Nedalo mi to, a začala jsem zkoumat, proč je poloha páteře tak důležitá. Na toto téma jsem nalezla jak na internetu, tak v knihách pouze málo informací, když jsem je dala dohromady s mými znalostmi čaker, jde v zásadě o

porudění energie v našich tělech.

Naší páteří vede hlavní energetický kanál, v čakrové praxi nazývaný sušumná. Pokud sedíme ve špatné pozici, je tento energetický kanál zakřivený, tělem začne špatně proudit energie, což ruší naší mysl a ta se stává neklidná. Přesný opak toho, co od meditace potřebujeme či co od ní očekáváme.

Páteř však můžeme udržet rovnou i v případě, že se lehce opíráme, že? A tak jsem svůj problém s nepodepřenou bolavou páteři vyřešila – ano, opřením! Medituji na polštářích, které si umístím před gauč tak, abych měla svá rovná záda lehounce opřená o gauč. Soustředím se na rovný posed, zároveň mám však lehkou oporu a záda mě ani po 30minutách nebolí. 

Nenechte se proto odradit tím, že nedokážete vydržet v předepsané pozici po celou dobu meditace! Prostě si najděte pomůcku, díky které se ideální pozici budete blížit a díky které bude vaše tělo sílit až nakonec dosáhnete i toho ideálu!

 

Popis pozice v sedě

Nohy

Nohy můžeme umístit do lotosu, půllotosu, čtvrtlotosu, můžeme sedět se zkříženýma nohama, na patách – prostě tak, aby to pro nás bylo pohodlné. Jednotlivé pozice nohou viz fotografie výše. Pokud se vaše kolena nedotýkají podložky, můžete je podepřít polštářem nebo srolovanou dekou, aby byla pozice stabilnější, není to však nutné. Vyzkoušejte obě varianty a uvidíte, co pro vás bude příjemnější. (Někdy se stává, že nás začnou před koncem meditace táhnout právě díky neopřeným kolenou třísla.)

Paže

Ruce volně složíme do klína, pravou ruku vložíme do levé, dlaně směřují vzhůru a prsty máme uvolněné. Srovnáme ramena (vytáhneme nahoru, pak dozadu a pak uvolníme směrem dolů – tím se nám krásně otevře hrudník a záda se srovnají, představíme si že ramena opíší oblouk – pouhé zastrčení ramen dozadu je nedostačující).

Paže netiskneme k tělu, naopak jsou ve vzdálenosti několika centimetrů od těla – díky tomu může volně kolem těla proudit vzduch a hlavně – energie! Toto proudění pomáhá zabraňovat ospalosti, schválně si vyzkoušejte ten rozdíl!

Na nejrůznějších fotografiích meditujících osob najdeme často ruce v nejrůznějších mudrách, typicky na kolenou s ukazováčkem a palcem u sebe, tato poloha se však nedoporučuje, i když na fotografiích vypadá efektivně.

Pokud vám ruce v klíně nevyhovují, můžete si je také položit na kolena – ovšem dlaněmi dolů.

Záda

Záda jsou rovná, uvolněná a vzpřímená, aby mohla našim tělem volně proudit energie. Pokud nepotřebujeme, záda nepodpíráme.

Oči

Pokud začínáte, doporučuji oči při meditaci zavřít, bude se vám snáze soustředit. Postupně oči pootevíráme tak, aby propouštěly trochu světla a pohled upíráme dolů. Můžete vyzkoušet meditaci s rozostřeným pohledem a s pohledem upřeným do jednoho bodu – jaký pociťujete v těchto technikách rozdíl?

Čelisti

Čelisti uvolníme, zuby mírně od sebe, ne stisknuté. Uvolníme ústa, rty volně u sebe, lehce se usmějeme – takový ten budhovský úsměv. Můžeme několikrát uměle zívnout, což čelisti krásně uvolní.

Jazyk

Špičku jazyka umístíme na horní patro hned za zuby – tato poloha minimalizuje tvorbu slin a tak i potřebu polykat (polykání často odvádí naši pozornost).

Hlava

Hlavu lehce nakloníme dopředu tak, aby náš pohled směřoval šikmo dolů, přirozeně směrem k podlaze. Pokud budete usínat, můžete hlavu zvednout, pokud vám naopak budou myšlenky proudit jedna přes druhou, hlavu lehce skloníme. Zkuste si s polohou hlavy hrát, abyste našli ten ideální sklon pro vás.

Meditační pozice v leže

Lehneme si na podložku, karimatku či na koberec, uvolníme tělo, hlavu, prsty, nohy, jazyk a čelisti – můžeme se řídit doporučeními z pozice v sedě.

Pokud se obáváme, že usneme, pokrčíme kolena a můžeme také jednu  ruku nadzvednout ohnutou v lokti směrem vzhůru.

Nedoporučuji polštářek, snad jen velmi nízký či speciálně tvarovaný – je potřeba dodržet rovnou páteř a zasunutou čelist.

Poloha v leže je velmi relaxační.

Meditační pozice ve stoje

Meditace ve stoje nám dodává hodně energie. Samotný postoj se řídí pravidly pro meditaci v sedě – tedy rovná páteř, uvolněné paže, správný sklon hlavy,uvolněná čelist, jazyk na patře, ramena nahoru – dozadu – dolů.

Co s nohama? Důležitý je stoj na obou nohou – pěkně rovnoměrně. Můžete si také představit, jak vaše nohy do země doslova koření, krásně to podpoří vaši kořenovou čakru. Kolena nepropínáme, ale lehce uvolníme.

Ruce můžeme nechat volně podél těla nebo vyzkoušet lehké pootočení tak, aby dlaně směřovaly dopředu – jak se změní vaše pocity v meditaci touto změnou polohy dlaní?

Meditace v chůzi

Meditace v chůzi je forma meditace, kde se pozornost soustředí ne na dech nebo jiný předmět meditace, ale na chůzi, odlepování noh od podložky. Technice meditace v chůzi je věnovaný celý článek.

V jaké poloze meditujete nejčastěji?

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *