Rituální koupel

Rituální koupel

Co je rituální koupel? Jak se liší od té bežné? Co vše si můžeme do rituální koupele přidat? A navíc pár receptů!

Rituální koupel

Koupel nejčastěji používáme za účelem očisty těla, někdy také jako způsob relaxace. Dopřáváme si koupel, protože chceme očistit svá fyzická těla, spláchnout události dne, chceme se cítit osvěženi.

Stejně důležitá jako očista těla je však také očista našich spirituálních těl. Rituální koupele jsou velmi silné a zároveň je to velmi jednoduchý způsob, jak podpořit naše energetická těla – krásně je očistí a zharmonizuje.

A právě v tom se liší rituální koupel od té klasické. Při rituální koupele využijeme záměr, byliny, květiny, vůně, krystaly či soli a dodáme tím koupeli posvátnou složku. Rituální koupel není jen o těle a relaxaci, ale také o duši. Je to čas, kdy se napojíme sami na sebe, detoxikujeme svou mysl od negativních myšlenek a zbavíme se veškeré energie, kterou ve svém životě nechceme.

Stejně vám to zní jako klasická koupel?

Není!

Je velký rozdíl mezi klasickou a rituální koupelí. Pomocí rituální koupele vysíláme vesmíru a svému vyššímu já signál, že jsem připraveni detoxikovat svou energii a vyčistit svou auru. Ve chvíli, kdy vstupujeme do vany, vstupujeme do bezpečného, posvátného prostoru, který si sami tvoříme.

Nejsme závislí na ničem zvenčí, na žádných podmínkách, které utváří někdo jiný a my jej nemáme pod kontrolou. Tento prostor a jeho energie je čistě na nás.

Navíc se při rituální koupeli nepoužívají žádné chemické produkty (pěny, šampony, sprchové gely,…). Místo nich se používají dary přírody, které zesilují účinek rituální koupele.

Rituální koupel

Jak na to?

1. vytvoření záměru

Když se chystáme udělat si rituální koupel, můžeme začít

záměrem

Našim záměrem může být

 • uvolnění určitých emocí,
 • vyvolání specifických postojů,
 • uvolnění napětí, negativity,
 • procítění vděčnosti,
 • zharmonizování čaker (víte, že je můžete harmonizovat také pomocí svého mobilu?),
 • vyladění se na volání své duše
 • nebo cokoliv, co vás napadne.

Vytvoření si záměru samozřejmě není podmínkou pro rituální koupel, dává ji však zcela jiný rozměr, pomáhá nám manifestovat, co v životě chceme.

2. Vyčistit a očistit prostor

Před samotnou koupelí doporučuji uklidit kouplenu, minimálně zorné pole. Při relaxaci a vizualizaci se nám pak nestane, že by naši pozornost odváděl pohozený ručník, či hromádka vyčesaných vlasů.

Poté prostor očistíme od negativních energií, doporučuji vykuřovadlo – třeba bílou šalvěj či palo santo, nebo vykuřovací tyčinku. Můžeme očistit i sami sebe. Poté prostor vyvětráme – negativní energie odejde spolu s kouřem z vykuřovadla.

Vykuřovadla rituální koupel

3. Svíčky, vonné tyčinky

Můžeme dát napouštět vanu a mezitím si vytvořit příjemnou atmosféru pomocí svíček či vonných tyčinek.

4. Ingredience

Nastal čas vložit do vany ingredinece, které chceme v koupeli použít. Co vše do ní můžeme dát?

 • koupací soli (himalájskou, epsonskou, z mrtvého moře – pozor čisté, žádné namíchané vonné směsi, ve kterých je více chemie než samotných solí!),
 • esenciální oleje (vždy s nosným olejem! Jojobový, arganový, meruňkový…Můžete klidně použít i kokosový olej, který se ve vaně rozpustí),
 • byliny a květiny,
 • krystaly (vybírejte ty, které jsou bezpečné při použití ve vodě. Pokud si nejste jisti, rozmístěte je po okrajích vany, přinesou vám stejný účinek).

Při vkládání ingrediencí do vody si můžeme říkat: „Žehnám této vodě růžemi se záměrem laskavějšího pohledu sama na sebe, nechť má vnitřní krása září také ven.“

Tip: Na nejrůznějších fotografiích luxusních koupelí jsou vždy zachyceny byliny a květiny volně plovoucí ve vodě. Pokud ovšem nechceme mít vlasy plné okvětních lístků (a věřte mi po pár minutách ve vodě nevypadají tak krásné – obzvláště ty sušené!) či ucpaný odpad – doporučuji dát byliny a květiny do plátěného sáčku. Minimálně to oceníte to při úklidu vany nakonec!

rituální koupel
Takováto rituální koupel vypadá na fotkách velmi luxusně, je však nepraktická. Doporučuji dát květy do plátěného pytlíku.

5. Vědomé bytí

Ve chvíli, kdy máme koupel připravenou, začíná to pravé kouzlo! Vstoupíme do vany a vědomě začínáme sledovat své myšlenky, vybíráme si ty pozitivní, soustředíme se na ně, můžeme si říkat afirmace, procítit a zvědomit si vděčnost. Pokud potřebujeme něco propustit, představíme si, jak to z nás voda vytahuje, jak to rozpouští. Myslíme na svůj záměr.

Rituální koupel bychom si měli dopřát po dobu minimálně 20 minut. Při vstávání z vany si vizualizujme, jak stékající voda odnáší vše, co již nechceme.

A jak často si rituální koupel dopřávat?  Maximálně jednou za týden, minimálně jednou za měsíc. Pokud je pro vás jednou za měsíc hodně, je lepší jedna rituální koupel za rok, než žádná!

Rituální koupel si můžeme naplánovat na období novoluní nebo úplňku.  Čím vším podpořit tyto rituály, najdete zde.

Bonus: 3 recepty

1. Rituální koupel sebelásky

 • 2 hrsti epsomské soli
 • 5 kapek levandulového esenciálního oleje + nosný olej
 • hrst okvětních plátků růže

Tato koupel nám pomůže zamilovat si sami sebe.

Tip: pro zesílení záměru sebelásky použijte růženín – buď po okraji vany, nebo jej můžet umístit přímo do vody.

Afirmace: Miluji sama sebe bezpodmínečně.

2. Očistná slaná koupel

 • 2 hrsti soli z mrtvého moře
 • 5 kapek esenciálního oleje (EO) šalvěj
 • 5 kapek EO gardenie
 • 5 kapek EO kadidla + nosný olej
 • hrst sušeného jasmínu nebo růže

Tato koupel nám pomůže očistit se a uzemnit se.

Tip: pro zesílení záměru očisty použijte selenit – ten nesmí do vody, poškodil by se, proto jej umístěme na okraj vany.

Afirmace: Má energie je čistá.

3. Rituální koupel hojnosti

 • 2 hrsti růžové himalájské soli
 • hrst bobkového listu
 • hrst heřmánku

Tato koupel nám pomůže přivolat do života hojnost. Během koupele si vizualizujme vše, co si chceme do života přitahovat.

Tip: pro zesílení záměru očisty použijeme citrín – můžeme jej vložit přímo do vody nebo rozmístit po okraji vany.

Afirmace: Jsem magnet na vše, co si přeji.

Láká vás rituální koupel?

1 názor na “Rituální koupel”

 1. Velmi. Obzvlášť koupel sebelásky. Určitě zkusím a užiju si ji naplno. Mít se ráda jsem doposud považovala za sobectví. Teď už vím, že to je mylné. Děkuji.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *