Co je šamanská cesta? Jak probíhá? Co je dolní, střední a horní svět?
Co je šamanská cesta?
Šamanská cesta je duchovní cvičení prováděné za účelem získání informací. Během tohoto duchovního cvičení vstupujeme do duchovního světa, kterému se říká také „nevšední“ realita.
Cestování do „nevšední“ reality je jako snění, mozek se při šamanském cestování nachází v úplně stejném stavu, jako když sníme – na vlnách theta. Občas je těžké si později vyvolat zážitky, které jsme prožili – stejně jako zapomínáme sny. Proto je dobré si po ukončení šamanské cesty zapsat, co se na ni odehrálo, naše postřehy, myšlenky, AHA momenty, zkrátka cokoliv!
V této nevšední realitě můžeme promlouvat s:
- duchovními průvodci,
- bohy a bohyněmi
- soucitnými anděly,
- pomocnými duchy,
- předky,
- zemřelými mistry,
- skrytými národy (víly, elfové, strážci světa, …)
- zvířaty, rostlinami, kameny,
- větry, vodami, zemí, ohněm.
Informace nám mohou být v průběhu šamanské cesty sděleny přímo, nebo pomocí nejrůznějších obrazů a symbolů. I proto je důležité, abychom si vše zapsali. Někdy se nám totiž může stát, že v první chvíli špatně interpretujeme některý ze symbolů. Když se k němu později vrátíme, můžeme vidět jasněji, jak si symbol vyložit.
Jak to vlastně probíhá?
Začíná se záměrem! Před šamanskou cestou si musíme stanovit, proč vlastně cestujeme. Jaký je náš účel? Co potřebujeme vědět? S čím potřebujeme poradit?
Poté přichází na řadu pohyb! Můžeme tančit, zpívat či se jinak energeticky pohybovat. Potřebujeme, aby se pořádně rozproudila krev v těle, uklidnila a pročistila se mysl, která by nám jinak mohla bránit v dostatečně hlubokém ponoření do šamanské cesty.
Abychom mohli vstoupit do nevšední reality, musíme se uvést do rozšířeného stavu vědomí, do lehkého transu.
Tohoto rozšířeného stavu vědomí dosahujeme nejčastěji pomocí monotónního bubnování nebo chřestění. V některých kulturách se používají také zvonečky, dřevěné tyčinky či dokonce zpívání.
Tip: Pokud chceme podniknout šamanskou cestu sami a nechceme sami sobě bubnovat, můžeme využít nejrůznějších nahrávek.
Jakmile se ocitneme v rozšířeném stavu vědomí, vstoupíme dle povahy věci, kterou chceme při šamanské cestě řešit, do dolního, prostředního či horního světa.
Jakmile se blíží ukončení šamanské cesty, začne se rytmus bubnování zvyšovat, což nás přivolá zpět do našeho těla, do „všední“ reality.
Rozšířeného stavu vědomí můžeme dosáhnout také:
- koncentrací,
- meditací,
- využitím psychotropních rostlin, v šamanské praxi třeba Ayahuasca.
Dolní svět
Dolní svět je světem přírodních duchů. Duchové zvířat, stromů, rostlin, kamenů jsou ti, se kterými v tomto světě budeme promlouvat.
Pokud chceme znát naše silové zvíře, vydáme se během šamanské cesty právě do dolního světa. ( o vážce jako o silovém zvířeti si můžete přečíst v příběhu, který stojí za zrozením tohoto webu)
Vstup do dolního světa si můžeme vizualizovat jako díru ve kmeni stromu, noru či vstup do jeskyně.
Prostřední svět
Prostřední svět je posvátný paralelní svět k tomu našemu. Využíváme jej třeba, pokud potřebujeme něco najít nebo se chceme napojit na přírodu. Je to zkrátka náš svět obohacený o duchovní svět, ve kterém navíc neexistuje čas.
Do prostředního světa cestujeme pomocí vizualizace – jednoduše se zvedneme z místa, kde se zrovna nacházíme, můžeme otevřít dveře a vyjít ven nebo se třeba odejít skrze střešní okno a po svodu sešplhat na zem.
Horní svět
Horní svět je světem předků, bohů a bohyní, zemřelých mistrů. V tomto světě můžeme nalézt své učitele, své duchovní průvodce.
Do horních světů cestujeme například s představou horkovzdušného balónu, který nás vynáší do výše, po žebříku, po laně nebo třeba skrz strom života, do kterého vstoupíme a jeho míza nás vynese vysoko vzhůru.
Někteří duchové nejsou pouze v jednom ze světů. Bohové a bohyně se mohou objevovat, kde s jim zlíbí. Někteří přírodní duchové se mohou také pohybovat mezi světy tak, jak si přejí. Nebuďte proto překvapeni, když je potkáte v dolním, prostředním i horním světě!
Jak začít se šamanskými cestami?
Na první šamanskou cestu je nejlepší se vydat pod vedením, dnes se již i v České republice pořádají nejrůznější kruhy se šamany, kteří nás mohou šamanskou cestou provést. Já sama jednoduchými šamanskými cestami provázím na ženských kruzích.
Já sama jsem na své první šamanské cestě byla v online kruhu a ten zážitek je nezapomenutelný. Proto se nebojte vyzkoušet i online vedenou šamanskou cestu, pokud ve svém okolí nenajdete žádného šamana, který by společné šamanské cesty pořádal!
Poté, co si prožijete svou první šamanskou cestu pod vedením, můžete začít studovat nejrůznější návody ať již na internetu nebo třeba v knihách a šamanské cesty zkoušet sami.
Pokud ve vás cellý proces nevyvolává strach, s klidem můžete vedenou šamanskou cestu přeskočit a vyzkoušet si to rovnou sami! Vedení je potřeba pouze pro ty, ve kterých hlodají červíčci pochybností, jestli je šamanská cesta bezpečná, jestli to zvládnou, jestli někde nemůžou „uvíznout“.
Při šamanských cestách vidíme to, co nám v běžné realitě uniká. Získáme nejrůznější vhledy do situací, můžeme také najít sami sebe.
Čím častěji šamanské cesty podnikáme, tím se nám dostává většího a hlubšího vedení, nenechte se proto odradit počátky, kdy se zdá, že neděláme žádné pokroky!